Úvod » BYLINY » BYLINY ŘEZANÉ » SEMENA - SEMEN » Lichořeřišnice větší
Lichořeřišnice větší – Tropaeolum Majus
Lichořeřišnice je unikátní rostlina. Vedle peruánské wiry obsahuje jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik isothyokyanát benzylnatý. Lichořeřišnice pochází z okolí Peru a po mnoho století je tamějšími užívána pro její léčivé účinky.
Lichořeřišnice obsahuje látky vylučující se převážně močí a plícemi. Hlavní účinnou látkou je isothyokyanát benzylnatý, řazený mezi přírodní antibiotika. Díky této látce lichořeřišnice působí proti všem kmenům stafylokoků, mnoha druhům streptokoků a jiným druhům bakterií a virů. Lichořeřišnice má unikátní vlastnost a to, že je mimo její velice silný účinek velice ohleduplná k tělu. Lichořeřišnice neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a jiných sliznic, tak jako chemická antibiotika. Lichořeřišnice se ukazuje jako výborný prostředek pro boj s akutními a především chronickými záněty močového měchýře, ledvin a močových cest. Díky vylučování plícemi se užívá při zánětech dýchacích cest – nicméně doporučuje se nebrat při astmatu.
V poslední době je lichořeřišnice středem zájmu díky nevídanému účinku na zlatého stafylokoka - Staphylococcus aureus.Se stafylokokem a tohoto typu se během života setká většina lidí a pro většinu nepředstavuje vážnou hrozbu. Problém nastává při oslabené imunitě a uhnízdění stafylokoka v těle. Stafylokok pak působí opakované záněty na různých částech těla a je téměř nemožné se konvenčními antibiotiky zbavit. Zde se jako velice slibný prostředek ukazuje právě lichořeřišnice, která zlatého stafylokoka dokáže účinně hubit.
Lichořeřišnici užíváme v nálevu nebo tinktuře. Problémem je, že většina lidí sáhne po lichořeřišnici až ve chvíli, kdy konvenční léčba ATB nezabírá. V tuto chvíli je ovšem zničena prospěšná mikroflóra těla a velice oslaben imunitní systém. Pokud by člověk sáhl po lichořeřišnici jako po první volbě – popřípadě doplnění klasických ATB,zánět by byl vyléčen do několika dnů. Pokud je však zničena mikroflóra sliznic a oslaben imunitní systém, je potřeba toto obnovit, jinak nikdy nedojde k úplnému ozdravení organismu, jelikož přes nechráněné sliznice budeme neustále chytat nové a nové záněty a při imunitním oslabení se vždy začne ozývat stafylokok. V této fázi je nutné brát lichořeřišnici několik týdnů u zlatého stafylokoka až 3 měsíce. Dokud nedojde k plnému uzdravení.
Antibiotická látka lichořeřišnice začne působit po 2 hodinách od pozření a kumuluje po 10hodinách. Po 16 hodinách je z těla plně vyloučena a nepůsobí. Proto lichořeřišnici, tak jako standardní ATB, musíme užívat pravidelně a nevynechávat dávky.
Tradiční užití: 3x denně po 8 hodinách nálev z jedné lžičky rozdrcených semen louhovaných 15min v 200ml vody. Vhodné volit po 3 týdnech týden pauzu. Někteří léčitelé doporučují brát v kuse.
O vhodnosti a délce užívání doporučujeme konzultovat s lékařem.